Kepek Nasıl Geçer

Bu yazımızda kuru, kaşıntılı saç derisi ve kepekten nasıl kurtulabilirsiniz konularına değineceğiz. Evde kolay bazı yöntemler uygulayarak saç kaşıntısından ve kepekten kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Aşağıda belirteceğimiz gibi hindistan cevizi yağı ve ezilmiş aspirin gibi ilaçlarla basit tedaviler uygulayabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı

En popüler doğal kepek ilaçları birisidir. Saç derinizi rahatlatarak kuruluğunu ve kepeği giderir.   Kafa derisine küçük masajlar yaparak uygulayabilirsiniz. En az 15-20 dakika beklemeniz gerekmektedir. Daha fazla etki istiyorsanız havlu veya duş başlığı ile gece boyunca saçınızda bekletiniz. Sonrasında ise tamamen saçınızı yıkayın.

Elma Sirkesi

Yüksek pH sayesinde, elma sirkesi de kepek ve kepeğe neden olan mayaların saçtan temizlenmesine yardımcı olur. Ancak hindistan cevizi yağı aksine saça doğrudan uygulamak gerekir. Sulandırarak kullanabilirsiniz. Karışım oranı %50 olmalıdır. Yarısı su yarısı ise elma sirkesi. Uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyin. Ancak şampuanla yıkadıktan sonra bile koku kalabilir fakat koku hızlı bir şekilde dağılacaktır.

Aspirin

Aspirin birçok kepek ilacı gibi kepeği azaltmaya yardımcı olan salisilik asit içerir. Saç derisine uygulamak için birkaç aspirin ezin ve su ile karıştırıp saçınıza uygulayın. Farklı bir çözüm olarak da şampuanınızın içine ezilmiş aspirin ekleyin.

Aloe Vera

Kepek için olmasada saç kaşıntısı için oldukça etkilidir. rahatlamak ve ferahlamak istiyorsanız saç derinize ufak bir miktar sürün.

Çay Ağacı Yağı

Aloe Vera gibi anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Saç derinizi sakinleştirir ve kaşıntıyı önler. Şampuanınızın içine birkaç damla damlatarak kullanabilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir