Bir Saat Egzersiz ile Risklerden Kurtulun

Yapılan bir analize göre günce en az sekiz saat oturan kişilerin günde en az bir saat egzersiz yapmaları sağlıklı yaşamları açısından gerekli. Uzmanlar bütün gün masa başında oturan insanlar için egzersizin sağlık açısından çok önemli olduğunu söylüyor.

Oturma ve ölümcül hastalıklar arasında bağlantı için yoğun çalışmalar yapılmıştır. Bu konuda birçok veri elde edilmiştir. Bu verileri kullanan araştırmacılar sürekli oturan ve fiziksel aktivite içerisinde bulunan insanların ölüm oranlarını karşılaştırmışlardır ve sürekli olarak oturan insanların daha çok risk altında olduğunu tespit etmişlerdir. Bu yüzden fiziksel aktiviteleri düşük insanların günlük en az 60-75 dakika egzersiz yapmaları gerekmektedir.

masabasioturma

Sekiz saat ve üzerinde oturan kişiler yüksek risk grubunda ancak dört saat veya daha az oturanlar da düşük risk grubunda yer almaktadır. Bu kişilerinde günde en az  5 dakika egzersiz yapmaları gerekmektedir.

Araştırmacılar aynı zamanda televizyon izleme sürelerini de inceledir. Günde 5 saatten fazla televizyon izleyenlerin de yüksek risk grubunda olduğunu belirtiyorlar.

Ancak egzersizleri gün içinde yayarak da yapabilirsiniz. Belirli aralıklarla 5-10 dakika şeklinde yapmanız mümkün. Aynı zamanda asansör yerine merdivenleri kullanmanız da oldukça yararlı olacaktır. Bu küçük detaylar sizleri birçok hastalıktan kurtarabilir.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir